O Burberry

Thomas Burberry

Thomas Burberry

Značka Burberry je akýmsi dieťaťom Thomas Burberryho. Ten si v roku 1856 otvoril v Basingstoke v Hampshire otvoril obchod s textilom. Istý čas síce tvralo, konkrétne 14 rokov, kým firma začala odevy aj navrhovať, ale začala. Najmä pre športovcov a miestnych obyvateľov. Ďalší zásadný zlom prišiel v roku 1888, kedy si Thomas nechal patentovať gebardénu – pevnosťou, nepremokavosťou a priedušnosťou sa vyznačujúcu látku. Len tak mimochodom, bol do nej zaodetý aj Roald Amundsen, prvý muž na Južnom Póle.

Od roku 1914 sa firma musela prispôsobiť vojnovým pomerom a preto sa zamerala na oblečenie a uniformy pre britskú armádu. Popritom však nezabudli ani na civilistov, pre ktorých vo firme vymysleli „trench coat“. Aby ste vedeli, čo to je, pozrite si Ružového pantera s Peterom Sellersom.

Aby sme náhodou neskončili len pri vojakoch, od tridsiatych rokov sa venuje aj letcom. Vďaka týmto úspechom bolo len otázkou času, kedy Burberry otvorí vlastný obchodný dom rovno na Haymarkete v Londýne. Stalo sa tak v roku 1920 a odvtedy je hlavným sídlom spoločnosti. V päťdesiatych rokoch sa stala dodávateľom jej veličenstva Elizabeth II.

Károvaná vzorka

Čím sa vlastne tak preslávila? Klientelou? Kvalitou? Áno aj. Ale nezanedbateľný podiel má určite aj týpická „burberriovská“ károvaná vzorka z bielej, čiernej a pieskovej farby. Prvýkrát ju použili v roku 1924 ako podšívku do už spomínaného trench coatu. A dnes je jej ochrannou známkou, ale používa sa aj pri výrobe oblečenia a doplnkov.

Typická Burberry károvaná vzorka

Typická Burberry károvaná vzorka

Christopher Bailey

Christopher Bailey

Christopher Bailey

Tento pán vstúpil do spoločnosti v roku 2001. Jeho tvorba sa vyznačovala priam neuveriteľným zmyslom pre detail, klasiku a tradíciu. Prispel k tomu, že Burberry patrí dnes medzi tie najuznávanejšie a najluxusnejšie módne značky.

Podobne je to aj s parfémami Burberry. Už len ich flakón s károvaným prevedením naznačuje, kam patria. Ale tým sa budeme venovať v ostatných príspevkoch na tejto stránke.